Як правильно укласти договір завдатку?

19.12.2023   

Під час будь-якої угоди у сфері нерухомості і продавці, і покупці ставлять одне й те саме запитання: як уберегти себе від проблем? Як правило, взаємовигідним рішенням вважається завдаток. При скасуванні угоди він або не повертається, або повертається в подвійному розмірі, залежно від винної сторони.

Але чи знаєте Ви, що договір завдатку без основного документа - договору купівлі-продажу - буде визнано недійсним? Ба більше, завдаток буде трактовано як аванс. І в разі зриву угоди має бути повернутий. Здивували? Дочитайте до кінця і Ви дізнаєтеся, як правильно захистити свої інтереси і не потрапити на вудку шахраїв.

Як свідчить стаття 570 Цивільного кодексу України, завдаток - це грошова сума, яку видають продавцю від покупця в рахунок подальших за договором платежів і яка служить підтвердженням зобов'язання та забезпечує його виконання. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена покупцем за договором є завдатком, вона буде автоматично визнана судом авансом.

Тобто, завдаток забезпечує договір купівлі-продажу і поняття "договір завдатку" просто не існує. Яка різниця між завдатком і авансом, запитаєте Ви?

Завдаток:

Виступає забезпеченням основного договору

При порушенні обов'язків покупцем не повертається

У разі порушення обов'язків продавцем повертається в подвійному розмірі

Аванс:

Підтверджує факт укладення договору

У разі зриву угоди повертається в повному обсязі незалежно від винної сторони.

Чудово. То як же оформити наміри, щоб обидві сторони почувалися захищеними? Кілька порад:

Замість "договору завдатку" використовуйте формулювання "попередній договір". І взагалі не використовуйте слово "завдаток" у тексті.

Чітко пропишіть усі умови угоди: яка нерухомість є об'єктом купівлі-продажу, адреса, точна сума, дата і місце укладення основного договору, що входить до суми (меблі, техніка), термін на звільнення квартири.

Пропишіть самі штрафні санкції в разі порушення умов угоди кожною стороною: чи повертається аванс, термін повернення і шлях (готівка або номер рахунку)

Не обмежуйтеся розпискою. Якщо вона складена неправильно, жодних гарантій не дає

Обов'язково скористайтеся послугами нотаріуса. Так ви будете впевнені в чистоті документів

Як бачите, нічого страшного немає - проста юридична формальність. Звичайно, в такій відповідальній справі як операції з нерухомістю, необізнаній людині розібратися складно. Покладіться на фахівців агентства "Ваша планета" - з нами угоди завжди проходять взаємовигідно і без ризиків.

 

Замовити зворотній дзвінок